WordPress Hata Ayıklama Hizmeti Nedir? 

Her cms ‘ sistemide olduğu gibi wordpress ile oluşturmuş olduğunuz web sitesinde ‘ de zaman zaman hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hataların farkında olmayabilir yada bu hatalar direkt web sitenizi kitleyebilir. Worpdress uzmanı ekibimiz web sitenizde bilinen ve bilinmeyen tüm hataları çözerek sizleri sağlıklı bir wordpress deneyimine kavuşturur.

WordPress Hata Ayıklama Hizmeti Neden Önemlidir? 

WordPress web sitenizde kritik yada kritik olmayan hatalar alabilirsiniz. Siz farkında olmasanız da bu durum müşterilerinizi veya okurlarınızı kötü etkileyebilir. Onların ulaşmak istediği sayfalara ulaşmaması, siparişini tamamlayamaması, erorr mesajları görüntülemesi vb. nedenlerle can sıkıcı hale gelebilir. Bu gibi durumlar müşterilerinizi etkilediği kadar google arama moturundaki sıralamanızı da doğrudan etkilemektedir. Google robotları ggünlük haftalık ve aylık olarak web sitenizi ziyaret eder ve değişiklikleri veritabanlarına kaydederler. Seo ‘ su ne kadar düzgün yapılandırılmış olursa olsun web sitenizde hata meydana geliyorsa bu hatayı google farkedecek ve sıralamanızı düşürecektir.

WordPress web sitemde hata olup olmadığını nereden anlarım?

WordPress web siteniz sisteminizde hataların bulunduğunu sizlere söylemeyebilir.Bu durum çoğunlukla web sitenzde “DEBUG MOD ” kapalı olduğunda gerçekleşir. Web sitenizdeki hataları görüntülemek için wordpress doslayarınızın kurlu olduğu konum gidip aşşağıdaki adımları takp ediniz ;

1) wp-config.php dosyasına erişim sağlama

Sitenizin wp-config.php dosyasına erişmek istiyorsanız, bir FTP programıyla sitenizin kök dizininde yer alan dosyalara erişim sağlamalısınız. Bu içerik kapsamında, Filezilla FTP programıyla erişim sağlandığını bilmenizi isterim.

FTP yardımıyla wp-config.php dosyasına erişim sağlayın. Bu dosya sitenizin kök dizininde yer almaktadır. Dosyayı bulduktan sonra ona sağ tuş tıklayarak onu bir metin editörü ile açmalısınız.

 

 

2) Hata ayıklamayı aktif etmek için kod satırı ekleme

Metin editörü ile düzenlemeyi açtığunızda CTRL+F Tuşuna basarak bu kodu aratın define( ‘WP_DEBUG’, false ); ve false yazısını true olarak değiştirin. Artık hata ayıklama modunuz aktif hale getirildi. WordPress sisteminizde temalardan veya eklentilerden kaynaklı bir hata meydana geldiğinde web sitenizde hata mesajı görünecektir. Bu hata mesajlarını müşteleriniz yada okurlarınızın görmesini istemiyorsanız aşşağıdaki kodları wp-config.php dosyasında düzenlediğiniz yerin hemen altına ekleyiniz.

// Hata ve uyarıların görüntülenmesini engelleme
define( ‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false );
@ini_set( ‘display_errors’, 0 );

wprdpress web sitenizde bulunan hataları görebilmek için wp-content klasörünün içerisinde bulunan debug.log dosyasını okuyabilirsiniz.

Ancak bu dosyaya bakarak sadece web sitenizde hata varmı ve hata nerede bunu öğrenebilirsiniz.Hataları çözmek için genel bir kod yapısı vb bir yöntem yoktur. Tüm hatalar birbirinden bağımısızdır. Bunun için kodlama bilginizin olması ve wordpress altyapısına hakim olmanız gerekir. Sizler için tamda bu noktada hizmet vermekteyiz.

Worpdress uzmanlarından oluşan worpdress acil ekibimize 7-24 ulaşabilirsiniz.